شورای رقابت: نحوه فروش خودرو به وزارت صمت واگذار شده است / پیش فروش خودرو در سامانه یکپارچه بر اساس قیمت روز انجام گرفته است

۱۴۰۲/۰۱/۲۵ - ۲۳:۰۵:۳۲
کد خبر: ۱۴۶۰۵۳۸
شورای رقابت: نحوه فروش خودرو به وزارت صمت واگذار شده است / پیش فروش خودرو در سامانه یکپارچه بر اساس قیمت روز انجام گرفته است
مدیر مرکز روابط عمومی وزارت صمت با بیان اینکه شورای رقابت نحوه فروش خودرو را به وزارت صمت واگذار کرده است، اظهار داشت: بنابراین از آنجا که شورای رقابت نحوه پیش فروش خودرو را برای وزارت صمت تعیین نکرده است خودروهایی فروخته شده در طرح یکپارچه مشمول مصوبه 473 نیست، از طرفی وزارت صمت در اطلاعیه های فروش خودرو اعلام کرده بود که خودروهای عرضه شده در طرح یکپارچه براساس قیمت های روز خواهد بود.

به گزارش برنا، سپهر دادجوی توکلی در پاسخ به این سوال که با توجه به افزایش اخیر قیمت خودرو، آیا پیش پرداخت خودرو شامل تورم می شود یا خیر؟ و آیا پیش پرداخت خودروهای فروخته شده در طرح یکپارچه شامل افزایش قیمت می شود؟ اظهار داشت: امروز مطلبی در فضای مجازی با عنوان «پیش پرداخت خودرو شامل تورم نمی شود» منتشر شده که به صورت دقیق عنوان نشده است. 

 

مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت با اشاره به مصوبه 473 شورای رقابت، بیان داشت: در جلسه 473 شورای رقابت اعضای شورا در رابطه با نحوه اقدام خودروسازان در موضوع پیش فروش خودرو به استناد ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مقرر کردند که چنانچه مراجع ذیصلاح در رابطه با خودروهای انحصاری مشمول دستورالعمل قیمت شورا، با پیش فروش خودرو موافقت کنند به نسبت مبلغ پرداختی بابت پیش‌پرداخت، هر مشتری درصدی از قیمت رسمی خودرو را در زمان ثبت نام (نسبت به قیمت کارخانه) پرداخت کرده است در این صورت سهمی از خودرو که پیش پرداخت آن قبلاً انجام شده مشمول هیچگونه تورم قیمتی احتمالی نخواهد شد و صرفاً بقیه سهم باقیمانده مشمول تورم بخشی احتمالی خواهد بود. بدیهی است خودروهایی که قیمت آن تعیین نشده حق پیش فروش نخواهند داشت.

 

وی در ادامه گفت: اما پیش فروش های اخیر در «طرح عرضه یکپارچه خودرو» که متولی آن وزارت صمت است از این مصوبه مستثنی است. 

 

دادجوی توکلی بیان داشت: در واقع شورای رقابت برای نحوه پیش فروش خودرو توسط وزارت صمت شرایطی تعیین نکرده است و فقط شرایط پیش فروش خودرو برای خودروسازان براساس مصوبه 473 تعیین شده است. 

 

وی اظهار داشت: بنابراین اگر خودروسازی قبل از مصوبه افزایش قیمت خودرو، اقدام به پیش فروش کرده باشد اکنون که قیمت ها افزایش یافته است، پیش پرداخت خریدار شامل تورم نمی شود اما باقی مانده قیمت خودرو مشمول تورم است. 

 

مدیر مرکز روابط عمومی وزارت صمت با بیان اینکه شورای رقابت نحوه فروش خودرو را به وزارت صمت واگذار کرده است، اظهار داشت: بنابراین از آنجا که شورای رقابت نحوه پیش فروش خودرو را برای وزارت صمت تعیین نکرده است خودروهایی فروخته شده در طرح یکپارچه مشمول مصوبه 473 نیست، از طرفی وزارت صمت در اطلاعیه های فروش خودرو اعلام کرده بود که خودروهای عرضه شده در طرح یکپارچه براساس قیمت های روز خواهد بود. / فارس

پایان پیام/ 

نظر شما
بازرگانی برنا
آژانس عکس برنا
لالالند
دندونت
سلام پرواز
بازرگانی برنا
آژانس عکس برنا
لالالند
دندونت
سلام پرواز
بازرگانی برنا
آژانس عکس برنا
لالالند
دندونت
سلام پرواز